Obserwuj nas na Instagramie!
Bądź na bieżąco i dowiaduj się w pierwszej kolejności o nowostkach ślubnych, konkursach i przepięknych inspiracjach od Sweet Juliet!
Dzisiaj już nikogo nie zadziwimy pięknym ślubem, inaczej jest gdy mówimy o ślubie za granicą.
To od razu wzbudza zainteresowanie, przecież można usłyszeć o czymś jeszcze niecodziennym.
Niestandardowe lokalizacje, nietypowy format bankietu, niezwykłe tradycje i, oczywiście, nowe emocje.
To pierwsze oczekiwania pary młodej, które marzą o niezwykłym, zagadkowym ślubie za granicą.
Nierzadko piękne marzenie okazuje się nierealne już w stadium zbierania informacji związanych z formalnościami dotyczącymi sformalizowania związku małżeńskiego.
Innych powstrzymuje nierealny budżet lub niemożliwość samodzielnego zorganizowania pewnych kwestii.
W rzeczywistości, nie wszystko jest aż tak skomplikowane, tym bardziej gdy zwracacie się o pomoc do specjalistów ślubnych.
Albo gdy postanowicie zorganizować ślub samodzielnie, w każdym razie, ustalcie:
1. Ilość gości
W ostatnim czasie stały się bardzo popularne „śluby tylko we dwoje”. Plusem takiego formatu ślubu jest to, że jesteście odpowiedzialni tylko za siebie.
Nie musicie troszczyć się o gości, o ich komfort i transporcie dla nich. W pełni możecie oddać się sobie, wybrać swój ulubiony kraj, najbardziej nieobliczalną lokalizację, rozporządzać czasem zgodnie ze swoimi pragnieniami, chociaż, w istocie czas dla Was zupełnie może nie istnieć.
Oczywiście, minusem jest to, że w tych minutach radości nie będzie z Wami najbliższych osób. W takiej sytuacji można wybrać miejsce, z dostępem do Internetu i Wasza rodzina znajdująca się w różnych kątach świata, może być obecna na Waszej przepięknej ceremonii.
Albo też wybrać inny format ślubu i zaprosić gości ze sobą. W zależności od ich ilości i kraju, w którym planujecie uroczystość, będzie kształtował się Wasz budżet ślubny.
2. Budżet ślubu
Jak już zauważyłam w punkcie wyżej, koszt ślubu za granicą będzie uzależniony od wybranego przez Was kraju i ilości zaproszonych gości.
Oprócz tego, należy wziąć pod uwagę opłaty związane ze sformalizowaniem związku małżeńskiego:
- oficjalne tłumaczenia dokumentów,
- w razie konieczności, wydanie pełnomocnictw, praca notariusza,
- wynajem miejsca na ceremonię,
- wyjazd udzielającego ślubu na miejsce ceremonii,
- wydanie świadectwa.
Dodatkowo:
- zabezpieczenie techniczne i dźwiękowe,
- asysta muzyczna,
- dekoracja miejsca,
- bufet w trakcie lup po ceremonii.
Jeżeli planujecie Ślub kościelny:
- opłata za wydanie świadectwa o ślubie kościelnym,
- opłata za asystę muzyczną.
Również:
- wydatki związane z transportem,
- zakwaterowanie,
- wycieczki i rozrywki lokalne.
No i oczywiście samo przyjęcie:
- koszt bankietu ślubnego,
- organizacja i prowadzenie ceremonii, tj. opłacenie usług agencji, fotografa, kamerzysty, konferansjera i zespół muzyczny, dekoracji i aranżacji florystycznych, elementów show programu, upominki dla gości, piękny tort ślubny i Candy bar.
- w zależności od tego, czy będziecie organizować ślub z pomocą lokalnych specjalistów czy zaprosicie ich z innych państw, to po Waszej stronie pozostaje ich transport i koszty pobytu, w tym również zakwaterowanie.
3.Czy planujecie ślub kościelny, oficjalny ślub cywilny czy tylko symboliczną ceremonię i bankiet?
Właśnie procedura zawarcia ślubu cywilnego lub kościelnego może istotnie wpłynąć na wybór przez Was kraju, o którym będziemy mówić później. Nie w każdym kraju możecie znaleźć świątynię, w której zostanie Wam udzielony ślub w języku ojczystym. Oprócz tego wydane świadectwo ślubne może zostać nieuznane w Waszym kraju. Jeżeli świadectwo nie zostanie uznane, to w takim przypadku należy dokonać rejestracji związku małżeńskiego.
Jeżeli postanowiliście zorganizować za granicą tylko piękną symboliczną ceremonię, a ślub zawrzeć w swoim kraju, to wątpliwości żadnych być nie może.
Nie powinniście myśleć o terminach, wydaniu dokumentów i innych formalnościach, które niesie z sobą procedura oficjalnego zawarcia ślubu za granicą.
Możecie z łatwością zająć się przygotowaniem do przyjęcia weselnego, myśleć o najprzyjemniejszych momentach, które na Was czekają w tej pasjonującej podróży. Nie będę też ukrywać, że właśnie taki format rekomendujemy naszym parom młodym i bardzo często są z nami zgodni.
Inną kwestią jest, jeśli mówimy o ślubach międzynarodowych, jeśli, np. para młoda od dawna mieszka za granicą, a ślub planuje w kraju ojczystym narzeczonego czy narzeczonej, albo para chce wziąć ślub w innym państwie z udziałem gości albo we dwoje.
4. Data ślubu
Tutaj jest mowa bardziej o wyborze roku ślubu, sezonu i odpowiedniej ilości czasu na przygotowania, zarówno uroczystości jak i niezbędnych dokumentów.
Określając datę, poradźcie się specjalistów w wybranym przez Was kraju, jaką porę roku rekomendują dla zorganizowania wesela, ile czasu przyda się na załatwienie wszystkich formalności. Ile czasu wcześniej należy zarezerwować miejsce prowadzenia ceremonii, salę bankietową czy dobrego fotografa. Z doświadczenia powiem, że nie mniej niż rok, a nawet dwa jeśli mówimy o krajach europejskich. Jeżeli mówimy o ślubie na wyspach egzotycznych to o wszystkie organizowane momenty należy zatroszczyć się co najmniej sześć miesięcy przed planowaną datą ceremonii.
5. Kraj
Bez wątpienia, wyżej wymienione momenty mogą mieć wpływ na wybór przez Was kraju. Ale, co od zasady, pary młode najpierw wybierają kraj, a potem dopiero szukają możliwości zrealizowania w nim swojego planu.
Najpopularniejszymi krajami do przeprowadzenia ślubu na dzień dzisiejszy są Włochy, Hiszpania, Francja, Szwajcaria, Czechy a także Gruzja, Grecja i oczywiście egotyczne wyspy.
W dowolnym momencie, wybierając kraj pomyślcie o tym, jak Wam będzie w nim komfortowo. Żadne formalności i warunki pogodowe nie powinny mieć wpływu na jeden z najpiękniejszych momentów w Waszym życiu.
W tym dniu wszystko powinno być lekkie, subtelne, bez przymusu w ogromną miłością i szczerością.
Chcecie otrzymywać więcej informacji o nowościach i ciekawostkach z rynku ślubnego w Polsce i w Europie oraz o naszych projektach i planach?
Dziękujemy za subskrypcję!